Produkty ciężkostrawne – jaki mają wpływ na trawienie?

Negatywny wpływ na trawienie i przyswajanie składników odżywczych mają produkty ciężkostrawne, a także żywność wysokoprzetworzona. Powstaje ona w procesie zmieniającym skład i właściwości produktu, który może być poddawany zróżnicowanej ilości przetwarzania, a jej proces jest wieloetapowy. Obejmuje obróbkę technologiczną i chemiczną, a także wprowadzenie dodatków w postaci wielu substancji np.: konserwantów, barwników olejów czy syropu glokozowo-fruktozowego. 

Ten ostatni spożywany w większej ilości prowadzi do zaburzenia odczuwania głodu, a zawarta w nim fruktoza nie pobudza wydzielania hormonów odpowiadających za uczucie sytości. Konsekwencją tego jest nasilenie apetytu i zwiększenie porcji spożywanego jedzenia.

Taka żywność nie dostarcza organizmowi człowieka wartości odżywczych w stopniu choćby zbliżonym do nieprzetworzonych produktów.

Jaki wpływ na pracę układu pokarmowego mają używki?

Kawa, papierosy i alkohol to trzy najpopularniejsze i najczęściej stosowane używki. Mogą one mieć negatywny wpływ na pracę układu pokarmowego. 

  • Mała czarna wypita po obfitym posiłku może utrudnić wchłanianie cynku i żelaza. Ponadto może nasilić ból brzucha czy występowanie zgagi. W przypadku zaburzeń czynnościowych trawienia czy zaburzeń związanych z mikrobiotą, kawa może przyczyniać się do nasilenia dokuczliwych objawów. 
  • Alkohol spożywany w nadmiernej ilości może pogorszyć lub całkowicie zatrzymać trawienie, doprowadzając do wymiotów lub biegunek. Ma właściwości drażniące, co negatywnie wpływa na przewód pokarmowy.
  • Zarówno alkohol, jak i papierosy podrażniają błonę śluzową żołądka i jelit, co doprowadza do powstawania wrzodów. Dodatkowo nałogowe palenie może skutkować: zgagą, niestrawnością, refluksem, wzdęciami lub biegunkami. Wpływa także na odczuwanie smaku.

Unikanie żywności wysoko przetworzonej, ograniczenie używek - to jedna strona medalu. Ale jak można sobie pomóc, by złagodzić skutki przejedzenia, ulżyć podrażnionemu układowi pokarmowemu i po prostu przynieść mu ulgę i wesprzeć regenerację, gdy nasz organizm dochodzi do siebie po chorobie?

Które zioła będą najlepsze dla procesu trawienia?

Zioła mają szerokie zastosowanie i mogą działać podobnie jak leki. To duży sprzymierzeniec w walce z dolegliwościami trawiennymi. 

Niewątpliwie najbardziej popularna jest mięta pieprzowa, która działa kojąco na mięśnie brzucha, usprawnia przepływ żółci, a także koi jelita i łagodzi ból towarzyszący stanom zapalnym. 

Herbata z rumianku będzie pomocna przy bólach brzucha, wzdęciach, biegunkach i zgadze. Ponadto łagodzi podrażnioną śluzówkę przewodu pokarmowego. Powinni jednak na nią uważać alergicy, zwłaszcza uczuleni na bylice, ponieważ rumianek może wzbudzić reakcję krzyżową w przypadku uczulenia na pyłki tych roślin.

Powszechnie znane jest również ziele dziurawca, które ma działanie rozkurczowe i łagodzące, a zarazem zapobiega zmniejszeniu wydzielania soków trawiennych, co korzystnie wpływa na trawienie pokarmu. 

Z kolei szałwia lekarska likwiduje uczucie pełności oraz zapobiega procesom fermentacji, dzięki czemu likwiduje problem wzdęć. Dodatkowo reguluje pracę żołądka.

W przypadku wspomnianych alergii warto wiedzieć, że rumianek, dziurawiec, ale także skrzyp polny, czarnuszka mają dobroczynne działanie dla alergików, ponieważ pomagają w ograniczaniu wydzielania histaminy - a to ona jest odpowiedzialna za rozwój reakcji alergicznej. Dlatego jeśli tylko nie zachodzi podejrzenie wystąpienia alergii krzyżowej, warto sięgać także po naturalne sposoby hamowania objawów alergii.

Jakie przyprawy należy stosować, aby poprawić trawienie?

Przyprawy są znane i wykorzystywane w kuchni od tysięcy lat. Wiele z nich ma właściwości wspomagające trawienie. Należą do nich m.in.:

  1. Imbir – wspomaga łagodzenie błony śluzowej, a także stymuluje wydzielanie śliny, żółci i enzymów niezbędnych dla prawidłowego trawienia.
  2. Kurkuma – posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które wspomagają trawienie i działają ochronnie na przewód pokarmowy. Udowodniono także przeciwnowotworowe działanie kurkuminoidów, skuteczność w leczeniu chorób metabolicznych czy zaburzeń układu nerwowego, choroby Alzheimera czy Parkinsona. [1] 
  3. Kminek – sprzyja regulacji procesów trawiennych. Pomaga w likwidacji kolki i wzdęć. Ma działanie rozkurczowe oraz wiatropędne. Warto dodawać go do potraw, ciężkostrawnych, zwłaszcza pobudzających silniejszą fermentację w jelicie cienkim, np. roślin strączkowych czy kapusty, ale i do tłustych potraw mięsnych.
  4. Nasiona kopru włoskiego – stymulują produkcję soków żołądkowych oraz łagodzą skurcze mięśni brzucha. Pomagają wyzbyć się zaparć. Niestety wbrew dobrym radom babć i ciotek napary z kopru włoskiego są niewskazane w czasie laktacji - nie udowodniono ich wpływu na pobudzenie laktacji, z kolei podawanie niemowlętom herbatki z nasion kopru jest wręcz ryzykownym posunięciem  - także u dzieci poniżej 4 lat - niezalecanym przez specjalistów.

Naturalne przyprawy pochodzące z ekologicznych upraw znajdziecie także w naszym sklepie: PRZYPRAWY

W walce z problemem trawienia pomocna może okazać się dieta FODMAP (FODMAP, czyli fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i - ang. and - poliole). Jej celem jest poznanie produktów, które nasilają występowanie dolegliwości, i tych, które są tolerowane. [2] Na tej podstawie dokonywana jest zmiana nawyków żywieniowych, które pozwolą na zmniejszenie i/lub wyeliminowanie dolegliwości. Dietę należy stosować pod nadzorem dietetyka. Korzystając z dobrodziejstw fitoterapii, czyli wspomagania leczenia naturalnymi, ziołowymi preparatami czy suszonymi ziołami, również warto być w kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym, który doradzi lub wskaże odpowiednie, wartościowe produkty.

Podstawą w profilaktyce czy rekonwalescencji jest zawsze zdrowy tryb życia - dozwolona aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz unikanie stresu. Natura jest niesamowitym skarbcem, z którego warto czerpać to, co najlepsze. Wybieraj sprawdzonych producentów, certyfikowane produkty ekologiczne, aby mieć pewność, że twój jadłospis jest pełen naprawdę wartościowych składników odżywczych.

Źródła:

[1] - https://dietetycy.org.pl/czy-kurkuma-ma-wlasciwosci-przeciwnowotworowe/ 
[2] - https://www.fodmap.pl/podstawy-fodmap