To, z jakim typem herbaty mamy do czynienia, zależy od procesu produkcji i stopnia utlenienia liści. Zielona herbata powstaje z liści utlenionych w sposób minimalny, dzięki czemu zachowuje dużą ilość składników mineralnych oraz delikatny smak i aromat, a także jasnozielony kolor.

Rodzaje zielonej herbaty

Istnieje wiele gatunków i rodzajów zielonej herbaty, które wyróżnia się na podstawie takich czynników, jak kraj pochodzenia, pora zbiorów, warunki uprawy oraz wygląd liści. Istotny do klasyfikacji jest także smak i kolor przyrządzanego naparu. Największymi producentami zielonej herbaty są Chiny i Japonia. Wśród zielonych herbat chińskich najbardziej popularne są:

  • Gunpowder
  • Long Jing
  • Mao Feng
  • Bi Luo Chun

Spośród flagowych zielonych herbat japońskich można z kolei wymienić:

  • Sencha
  • Bancha
  • Gyokuro
  • Matcha

Czym charakteryzuje się matcha?

Matcha ma formę roztartych, sproszkowanych liści. Powstaje z krzewów, które są zakrywane na dwa tygodnie przed zbiorem specjalnymi bambusowymi matami. Po okryciu liście utrzymywane są nawet w 90% zacienieniu w celu spowolnienia wzrostu i uzyskania charakterystycznego smaku zwanego umami. Ten sposób uprawy matchy sprawia, że ma ona słodki i głęboki aromat. Herbata ta może być konsumowana w formie napoju, często wykorzystywana jest również jako dodatek do różnego rodzaju ciast i deserów, w tym lodów i jogurtów, a nawet batonów.

Właściwości zielonej herbaty matcha

Matcha posiada wiele właściwości mających pozytywny wpływ na zdrowie spożywających ją osób.

Źródło antyoksydantów

Matcha stanowi źródło antyoksydantów odpowiedzialnych za neutralizowanie działania szkodliwych dla człowieka wolnych rodników. Dzięki wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy matcha pomaga w przywracaniu równowagi organizmu i spowolnieniu procesów starzenia. Szczególnie silnymi antyoksydantami zawartym w zielonej herbacie matcha są katechiny wykazujące działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Wzmacnianie układu immunologicznego

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe katechin oraz inne substancje odżywcze i witaminy zawarte w matchy – witamina A, witamina C, potas, wapno i żelazo – sprawiają, że herbata ta pozytywnie wpływa na wzmocnienie układu immunologicznego.

Źródło energii

Zielona herbata matcha jest naturalnym źródłem energii, która może utrzymywać się na zwiększonym poziomie nawet do sześciu godzin po spożyciu herbaty. Nie powoduje przy tym negatywnych skutków w postaci nadpobudliwości, nerwowości i wzrostu ciśnienia krwi.

Właściwości relaksacyjne i uspokajające

Matcha jest z powodzeniem wykorzystywana jako środek wspomagający utrzymanie spokoju dzięki zawartej w herbacie l-teaninie pobudzającej emitowanie w mózgu fal alfa wywołujących uczucie relaksu bez powodowania senności.

Właściwości oczyszczające

Zielona herbata matcha wspomaga proces wydalania toksyn z organizmu z człowieka. Właściwości oczyszczające związane są z wysoką zawartością chlorofilu w liściach spowodowaną specjalnym sposobem uprawy herbaty polegającym na zacienieniu krzewów przed zbiorem.

Przyspieszanie metabolizmu

Matcha przyspiesza metabolizm i umożliwia szybsze spalanie tłuszczu. Właściwość ta sprawia, że zielona herbata matcha stanowi naturalny i bezpieczny suplement diety.

Poprawianie samopoczucia

Spożywanie matchy skutkuje podwyższeniem poziomu dopaminy i serotoniny w organizmie, co ma wpływ na dobre samopoczucie oraz kreatywność i gotowość do działania. Dzięki zawartości tych związków, matcha wpływa również na poprawienie jakości snu i ma dobroczynny wpływ na nastrój.

Matchę można spożywać na wiele sposobów, możliwe jest również jej zastosowanie w pielęgnacji skóry. Mimo szeregu posiadanych przez tę herbatę właściwości zdrowotnych, polecane jest jednak jej rozsądne, umiarkowane dawkowanie.

W delektowaniu się herbatą matcha bardzo ważne jest jej prawidłowe przygotowanie - herbat zielonych nie zalewa się wrzątkiem. Jeśli chcemy cieszyć się pełnowartościowym smakiem herbaty warto zaopatrzyć się też w tradycyjny zestaw do parzenia matchy. W naszym sklepie znajdziecie także wartościowe herbaty marki Moya Matcha, cieszące się sporym zainteresowaniem naszych klientów.