• Alternatywy dla białego cukru - zdrowe słodziki

  • parametry

Coraz częściej mówi się o szkodliwości białego cukru i jego niekorzystnym wpływie na zdrowie człowieka, zwłaszcza jeśli spożywany jest bez umiaru. Z tego względu wiele osób żywiących się zdrowo i racjonalnie, eliminuje ze swojej diety sacharozę. Rezygnacja ze spożywania cukru nie wiąże się jednak z brakiem możliwości jedzenia pysznych ciast, deserów, jak i dań na słodko.

Zdrowe zamienniki białego cukru

Zdrowe zamienniki cukru pozwalają na co dzień cieszyć się słodkim smakiem – bez wyrzeczeń i wyrzutów sumienia. Dzięki nim możliwe jest słodzenie porannej owsianki, upieczenie domowego ciasta, jak również przyrządzenie pysznych naleśników. Eliminacja z diety sacharozy nie oznacza zatem, że konieczne jest pożegnanie się ze słodkim smakiem. Dzięki słodzikom każda potrawa na słodko będzie tak samo pyszna, jak tradycyjna i zarazem też zdrowa.

Jeśli lubicie ekologiczne przekąski, sprawdźcie nasza ofertę w kategorii Słodycze i przekąski oraz Słodycze dla dzieci.

Ksylitol

Do najpopularniejszych i zarazem też najzdrowszych zamienników cukru należą ksylitol i erytrol. Pierwszy słodzik jest niczym innym, jak naturalnym cukrem brzozowym. Ksylitol posiada o 40% mniej kalorii, a dodatkowo ma 14 razy niższy indeks glikemiczny w porównaniu do sacharozy. Słodzik ten doskonale nadaje się dla diabetyków, jak i osób dbających o zdrową, zbilansowaną dietę. Ksylitol swoim smakiem jest bardzo zbliżony do tradycyjnego cukru, przez co doskonale nadaje się do słodzenia ciast, deserów, jak i porannej kawy.

W naszym sklepie znajdziecie ksylitol w małych i dużych opakowaniach, a także ksylitol-puder czy pyszne cukierki słodzone właśnie ksylitolem. Małe opakowania sprawdza się w przypadku osób, które chcą dopiero przetestować ten typ słodzika lub używają go sporadycznie. Większe przydadzą się w tych kuchniach, w których ksylitol całkowicie zastąpił biały cukier.

Erytrol

Erytrol zaś jest słodzikiem, który nie posiada kalorii – jego indeks glikemiczny wynosi 0. Słodzik ten jest mniej słodki niż sacharoza i charakteryzuje się specyficznym, zimnym posmakiem. Dzięki erytrytolowi możliwe jest znaczne obniżenie kaloryczności ciast i deserów, dlatego szczególnie polecany jest osobom dbającym o linię.

GREENmall oferuje również inne słodziki: syrop z agawy, inulinę, cukier trzcinowy – wszystkie produkty pochodzą od sprawdzonych producentów posiadających certyfikat upraw ekologicznych.